Menu

Helena Vondráčková

Helena Vondráčková fot. materiały prasowe zespołu

Helena Vondráčková to czeska piosenkarka, aktorka i prezenterka telewizyjna. Uchodzi za najpopularniejszą czeską artystkę XX wieku, nazywana jest „królową czeskiej piosenki”. Jej płyty zostały sprzedane w ilości prawie 200 mln sztuk.

W dzieciństwie uczyła się gry na fortepianie. Karierę rozpoczęła w 1964, wygrywając konkurs „Szukamy nowych talentów” za interpretację piosenki George’a Gershwina „The Man I Love” i nagrywając debiutancki utwór „Červená řeka”. W 1965 zdobyła nagrodę Złotego Słowika, co pozwoliło jej rozwinąć karierę.

W 1968 została wokalistką zespołu Golden Kids, który został rozwiązany dwa lata później z powodu sytuacji politycznej w kraju. Od 1970 występuje solowo. Koncertowała nie tylko w swoim kraju, ale także poza jego granicami, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Kanadzie, Brazylii, Australii oraz we wszystkich krajach Europy. Dwukrotnie wystąpiła w Carnegie Hall w Nowym Jorku. Krytyk „New York Timesa” nazwał ją „drugą Barbrą Streisand”.

Wydała kilkadziesiąt albumów (solowe, kompilacje, kolekcje, składanki itp.). Wiele z nich zostało nagrodzonych srebrnymi, złotymi i platynowymi płytami. W 2007 otrzymała od światowej wytwórni Universal Music diamentową płytę za całokształt kariery]. Sprzedaż albumów plasuje ją w czołówce światowych gwiazd muzyki].

Nagrała kilkaset programów telewizyjnych. Występowała również w wielu musicalach, począwszy od partii Fantyny w czeskiej wersji musicalu Les Misérables z 1992 roku. Ukoronowaniem jej związków z musicalem jest The Broadway Album z najsłynniejszymi musicalowymi hitami. Ukazał się w wersji angielskiej i czeskiej, zostając wysoko doceniony przez krytyków[7]. Otrzymała wiele prestiżowych nagród w Czechach (wcześniej w Czechosłowacji) oraz w innych krajach świata[7]. Przez wszystkie lata swojej kariery nagrała ponad tysiąc piosenek. Ma w swoim repertuarze światowe standardy. Śpiewa w wielu stylach i gatunkach muzycznych. Dysponuje czterooktawowym głosem. Śpiewa po czesku, angielsku, niemiecku, polsku, rosyjsku, francusku, słowacku, włosku, łacinie i japońsku.
28 października 2017 została odznaczona przez prezydenta Milosa Zemana Medalem Za Zasługi.

Helena Vondráčková wystąpi 30 maja na Dino Top Festival w Sędziszowie Małopolskim.

Powrót na górę