Menu

Burmistrz: Bogusław Kmieć

Urząd Miejski w Sędziszowie Młp.
ul. Rynek 1,
39-120 Sędziszów Młp.

tel. 17 745 36 12

fax 17 22 16 001

www.sedziszow-mlp.pl

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Sędziszowie Małopolskim
ul. 3-go Maja 36
39-120 Sędziszów Małopolski
tel. (17) 22 16 044
fax. wew.19

Dyrektor MGOK: Katarzyna Hagdej

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Komunikacja i położenie

  • Gmina miejsko-wiejska (23 670 mieszkańców, stan na 31 grudnia 2016 r.)
  • Miasto 7497 mieszkańców
  • Położenie - powiat ropczycko-sędziszowski, woj. podkarpackie

Odległość i dojazd

  • Rzeszów - 24 km (28 minut)
  • Kraków - 145 km (1,40 godz.)
  • Lotnisko Rzeszów-Jasionka - 33 km (34 minuty)
  • Autostrada A4 - 8 km (14 minut)
  • Szpital Powiatowy w Sędziszowie Młp. - centrum miasta
  • Szpital Wojewódzki nr 2 w Rzeszowie - 27 km (40 minut)

 

Turystyka i atrakcje gminy

Gmina Sędziszów Małopolski położona jest na pograniczu Kotliny Sandomierskiej i Pogórza Strzyżowskiego. Północna część gminy to teren równinny i piaszczysty, w dużej mierze zalesiony, z obszarem chronionego krajobrazu - „Zabłocie”. Przepływa tutaj rzeka Tuszymka, nad którą położone są dwa zalewy, w Cierpiszu i Rudzie. Południowa części gminy położona jest w strzyżowsko-sędziszowskim obszarze krajobrazu chronionego, z płaskowyżem Zagorzyc i Szkodnej, z licznymi wąwozami i kotlinami. Rzeźba terenu jest bardzo różnorodna, najniżej nad poziomem morza położony jest Boreczek - 200 m, a najwyżej Szkodna - 403 m.

Urozmaicenie terenu sprawia, że Sędziszów Młp. i jego okolice są atrakcyjne pod względem turystycznym. Wokół miasta wiodą ścieżki rowerowe, o różnej długości i stopniu trudności, a akweny wodne przyciągają miłośników spędzania czasu nad wodą oraz wędkarzy.
W gminie znajduje się też wiele obiektów zabytkowych. Jednym z cenniejszych w województwie podkarpackim jest zespół pałacowo-parkowy wraz z folwarkiem i zespołem parkowym w Górze Ropczyckiej. Odrestaurowany kilkanaście lat temu Park Buczyna wraz z dworskimi stawami jest pięknym zakątkiem gminy, chętnie uczęszczanym przez mieszkańców. Natomiast do najcenniejszych zabytków miasta należy Ratusz, Kościół pw. Narodzenia NMP oraz Klasztor OO. Kapucynów.

Edukacja, kultura i sport

W całej gminie jest 12 szkół podstawowych, 3 gimnazja, 2 zespoły szkół, obejmujące szkołę podstawową i przedszkole, a także 2 przedszkola publiczne i placówki niepubliczne. W Sędziszowie Młp. jest również Liceum Ogólnokształcące i Zespół Szkół Technicznych.
Przy Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Sędziszowie Młp. działają m.in. Zespół Pieśni i Tańca „ROCHY”, zespół taneczny „Blues”. We wrześniu 2016 r. ponownie uruchomiono Kino Jedność, gdzie firmy wyświetlane są w najnowszej technologii 4K i 3D. Baza sportowa miasta obejmuje stadion sportowy Klubu Sportowego Lechia Sędziszów oraz kompleks „Orlik”. Atrakcją jest również siłownia na świeżym powietrzu, która powstał w 2015 r. Przy sędziszowskim liceum oraz gimnazjum dostępne są nowoczesne hale sportowe, dostępne dla mieszkańców, którzy chcą aktywnie spędzać czas. Natomiast w KS „Lechia” działają dwie sekcje: piłkarska i podnoszenia ciężarów, które mają wśród swoich wychowanków sportowców odnoszących znaczące sukcesy na arenie krajowej i światowej.

Przemysł

Sędziszów Młp. ma długą tradycję przemysłową. W latach 30. XX wieku w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego powstał w mieście pierwszy zakład. Na bazie ówczesnych przedsiębiorstwa dziś działają PZL Sędziszów oraz Paged - Rzeszowskie Fabryki Mebli. Sędziszów Małopolski to również teren, na którym z sukcesem działają firmy Doliny Lotniczej. Od 2001 r. w mieście działa światowy potentat branży lotniczej Safran Transmission Systems Poland, który obecnie kończy budowę kolejnej hali produkcyjnej, natomiast od 2012 r. swoją siedzibę w naszym mieście ma firma Ultratech Sp. z o.o.

Powrót na górę